Patent ve Faydalı Model

 

PATENT VE FAYDALI MODEL

 

KAMPANYALI FİYATLARIMIZ VE ÜCRETSİZ DANIŞMA HATTIMIZ , 0212 482 17 37

 

551 Sayılı Patent haklarının korunması hakkında kanun hükmünde kararname ile 2009 yılında kabul edilmiştir.

Yeni olması,Tekniğin bilinen durumunun aşılması ve sanayiye uygulanabilen buluşlar Patent Belgesi ile koruma altına alınır.

Patent belgesi verilemeyecek konular,

a - Keşifler, bilimsel teoriler, matematik metotları;
b - Zihni, ticari ve oyun faaliyetlerine ilişkin plan, usul ve kurallar;
c - Edebiyat ve sanat eserleri, bilim eserleri, estetik niteliği olan yaratmalar, bilgisayar yazılımları;
d - Bilginin derlenmesi, düzenlenmesi, sunulması ve iletilmesi ile ilgili teknik yönü bulunmayan usuller.
e - İnsan veya hayvan vücuduna uygulanacak cerrahi ve tedavi usulleri ile insan, hayvan vücudu ile ilgili teşhis usulleri.


a - Konusu kamu düzenine veya genel ahlaka aykırı olan buluşlar.
b - Bitki veya hayvan türleri veya önemli ölçüde biyolojik esaslara dayanan bitki veya hayvan yetiştirilmesi usulleri.


Üniversitelere bağlı fakülte ve yüksek okullarda bilimsel çalışma yapmakta olan öğretim elemanlarının yaptığı buluşlar, serbest buluş sayılır.

Patent başvurusu için tarifname,istemler ve varsa resimler ve özet hazırlanır. Patent veya Faydalı model başvurusu T.P.E yapıldığı tarih,gün ve saat itibariyle koruması başlar. Patent başvurusu 2 ye ayrılır.İncelemeli Patent ve İncelemesiz Patent şeklindedir. İncelemeli patent uluslar arası başvuru,İncelemesiz patent Ulusal patent başvurusunu kapsar.

Faydalı Model in koruma süresi 10 yıldır.İncelemeli Patent koruma süresi 20 yıldır.İncelemesiz patent koruma süresi 7 yıldır.Yani incelemeli patent 20 yıl sonunda yenilenmez.Halka mal olur. Patent veya Faydalı model başvurusu yapılmadan önce araştırma yapılmalıdır.Patent başvuruları online yapılır.Başvuru numaraları tarafınıza anında bildirilir.

Patent sahibi veya yetkili kıldığı kişi,patentle korunan buluşu kullanmak zorundadır. Kullanma zorunluluğu patentin verildiğine ilişkin ilanın ilgili bültende yayınlandığı tarihten itibaren 3 yıl içinde gerçekleştirilir. Faydalı model 3 ay ilanda kalır.Faydalı model koruma süresi 10 yıldır.Faydalı model belgesin de yeni olması ve sanayiye uygulanabilir olaması gerekir.Kimsayal içerikler ve sistemler,yöntemler Faydalı Model ile korunamaz.Patent Belgesi alınmalıdır.